Wiedza

Ciągłe wzdęcia – czego powinniśmy pozbyć się z diety?

By 7 maja 2021 19 maja, 2021 No Comments
sylwetka kobiety

Wzdęcia to objaw zbyt dużej ilości gazów zalegających w jelitach. Wypełniają nasz brzuch i prowadzą do nieprzyjemnych dolegliwości. Co zrobić, aby się ich pozbyć?

Przyczyny wzdęć

Pierwszym krokiem leczenia zawsze powinna być diagnostyka. Trudno dobrze rozpocząć leczenie, jeżeli nie znamy przyczyny problemu. Jedną z najczęstszych, a zarazem stosunkowo najłatwiejszych do wyeliminowania przyczyn jest niekontrolowane połykanie powietrza. Dochodzi do tego, gdy zbyt pospiesznie spożywamy posiłek lub gdy rozmawiamy podczas jedzenia. Wzdęcia mogą być spowodowane również zbyt dużą ilością białka w diecie, które – choć jest bardzo potrzebne – w nadmiarze prowadzi do obciążenia nerek. Przyczyną może być również brak enzymu laktazy lub nietolerancja glutenu, dlatego jednym z koniecznych punktów diagnozowania problemu jest przebadanie się pod tym kątem. Jeśli ciągłym wzdęciom towarzyszy ból i biegunka, można podejrzewać zespół jelita drażliwego – częstej przypadłości potrafiącej sporo namieszać w codziennym życiu.

Wzdęcia – objawy i rozpoznanie

Tak, jak zostało wcześniej wspomniane, problem należy przede wszystkim dokładnie zdiagnozować. Oczywiście można na własną rękę próbować ograniczać niektóre pokarmy lub grupy pokarmów z diety, ale tego typu eksperymentowanie może trwać długo i nie przynieść określonych rezultatów. Podstawowym objawem wzdęć jest oczywiście uczucie “napompowanego” brzucha, zazwyczaj niedługo po zjedzeniu posiłku. Towarzyszy temu częste wydalanie gazów, a nawet duszność i bolesność w klatce piersiowej związana z gromadzącym się w tej okolicy powietrzem. Wzdęcia mogą zwiastować również niedrożność układu pokarmowego, która objawia się między innymi nudnościami, wymiotami oraz bólem brzucha. Rozpoznanie najlepiej rozpocząć od wizyty u gastrologa, który zbierze wywiad i prawdopodobnie zleci szereg różnych badań: morfologię, USG jamy brzusznej, niekiedy gastroskopię i kolonoskopię.

Dieta – czego powinniśmy unikać?

Gdy wzdęcia pojawiły się niedawno, a możliwość wizyty u lekarza jeszcze się nie pojawiła, warto unikać niektórych produktów, które zdecydowanie mogą wzmacniać uczucie “napompowania” brzucha. Pierwszą grupą są oczywiście ciężkostrawne pokarmy, smażone na głębokim oleju lub przepełnione węglowodanami – dieta bogata w żywność tego typu nie służy nikomu, nawet osobom z idealnymi wynikami badań. Składnikami tego typu są również nasiona roślin strączkowych oraz warzywa kapustne i cebulowe, dlatego należy je ograniczać, ale nie wykluczać. Wzdęcia zazwyczaj pojawiają się po posiłku, dlatego obserwując swój organizm, łatwo można zauważyć jego reakcję na konkretne potrawy. Często okazuje się, że jest to nietolerancja glutenu lub laktozy – wtedy należy jak najszybciej pozbyć się tego typu produktów z diety i podzielić się swoimi obawami z lekarzem podczas wizyty. Rozpoczęcie zdrowego, lekkiego stylu życia niekiedy może okazać się ogromnym wyzwaniem, szczególnie jeśli jesteśmy przyzwyczajeni do innej kuchni. Swoją przygodę można zacząć wybierając dopasowaną do swoich potrzeb dietę.

 Wzdęcia to powszechny problem, który można rozwiązać lub zminimalizować za pomocą unikania niektórych pokarmów i dbania o zdrową, zbilansowaną dietę. Nie warto ich ignorować, ponieważ często występujące mogą być objawem poważnych chorób.