Mleko i przetwory mleczne to produkty, które bardzo często znajdują się w przeróżnych potrawach. Niestety coraz więcej osób jest dotkniętych nietolerancją laktozy, czyli cukru znajdującego się w mleku pochodzenia zwierzęcego.
Objawy nietolerancji laktozy
Mówi się, że aż 70% społeczeństwa jest dotknięte nietolerancją laktozy w mniejszym lub większym stopniu. Cukry zawarte w mleku pochodzenia roślinnego są więc szkodliwe dla większości osób – to właśnie w ich przypadku laktoza nie jest trawiona tam, gdzie powinna, czyli w jelicie cienkim, a przechodzi dalej, aż do jelita grubego. Jest wtedy rozkładana z udziałem bakterii bioty bakteryjnej układu pokarmowego, czego efektem są kwasy organiczne i gazy. Jest to nadwrażliwość pokarmowa, którą stosunkowo łatwo zdiagnozować – objawy występują zazwyczaj zaraz po spożyciu mleka lub przetworów mlecznych. Najczęstsze z nich to biegunka, wzdęcia, ból brzucha, nudności, a także uczucie pełności.
Dieta bez laktozy – czego unikać?
Nietolerancja laktozy jest nadwrażliwością, która posiada jeden ogromny plus – w zdecydowanej większości przypadków wystarczy wyeliminować mleko z diety lub je ograniczyć, a korzyści przyjdą same. Ważne jest jednak to, aby określić swój indywidualny poziom nietolerancji i obserwować swój organizm – niektórzy mogą wprowadzać do diety małą ilość produktów żywnościowych posiadających laktozę w składzie, a niektórzy powinni je zupełnie wykluczyć. Przechodząc na dietę bez laktozy trzeba być uważnym, ponieważ wiele produktów, które czysto teoretycznie nie powinny być szkodliwe, mają w składzie mleko lub inne przetwory mleczne. Warto zwrócić szczególną uwagę na gotowe dania, ciasta, budynie, lody i pieczywo. Co ciekawe, osoby cierpiące z powodu nietolerancji nie muszą zupełnie rezygnować z przetworów mlecznych, takich jak jogurt, sery pleśniowe, czy też twaróg. Dlaczego? Ponieważ zawierają bakterie probiotyczne produkujące laktazę – dzięki nim rozkład cukru mlecznego przebiega dużo szybciej, a objawy nietolerancji nie występują lub zmniejszają swoje nasilenie.
Jak komponować bezlaktozową dietę?
Statystyki mówią same za siebie – potrzeba wprowadzenia dużej ilości produktów bez laktozy jest ogromna. Właśnie dlatego na sklepowych półkach i w lodówkach można znaleźć coraz więcej produktów pozbawionych tego cukru – bez problemu można zakupić mleko, jogurt, czy też maślankę pozbawioną laktozy. Warto wiedzieć, że osoby z nietolerancją mogą jeść część nabiału bez większych obaw – mowa tutaj na przykład o żółtym serze oraz o serach dojrzewających, które mają w swoim składzie znikomą, bezpieczną zawartość tego szkodliwego składnika. Nabiał dostarcza jednak całą masę potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania składników odżywczych, dlatego skomponowanie zbilansowanej diety bez laktozy nie jest aż tak proste. Białko można uzupełnić za pomocą soi, mięsa, ryb oraz nasion roślin strączkowych. Źródłem wapnia jest między innymi mleko sojowe i tofu, a źródłem cynku – mięso, kasze gryczane i jaglane, owsianki. Potas można uzupełnić za pomocą warzyw, owoców oraz pełnoziarnistych produktów zbożowych.
Nietolerancja laktozy to, jak już zostało wcześniej wspomniane, bardzo często występująca przypadłość. Podaż na produkty z ograniczoną ilością tego cukru jest coraz większa, a więc można je kupić w niemal każdym sklepie. Jeśli jednak czujesz, że ta nadwrażliwość pokarmowa znacznie ograniczyła Twoje możliwości – wybierz dietę pudełkową, która wyklucza mleko i szkodliwe przetwory mleczne, a jednocześnie dostarcza wszystkich niezbędnych składników odżywczych.